Intresset för fritidsfordon och campinglivet fortsätter att växa, både i Sverige och ute i Europa. Efter några år av ekonomisk osäkerhet ser vi nu en tydlig rörelse tillbaka mot investeringar i fritid, resor och frihet på hjul. Samtidigt märks ett skifte i hur människor vill resa: mer självständigt, naturnära och med miljön i åtanke.
Fortsätt läsa för att ta del av våra trendspaningar från campingbranschen!
Husbilsboomen fortsätter i Sverige
Det råder ingen tvekan – intresset för husbilar och livet på hjul fortsätter att växa. I Sverige har nyregistreringarna av husbilar under perioden januari-september ökat med nästan 50 procent jämfört med samma period förra året. Och det märks inte bara i statistiken. Flera campingplatser runt om i landet vittnar om fler husbilsgäster och många satsar på eller planerar utbyggnation av ställplatser.
Samtidigt har nyregistreringarna av husvagnar minskat något, vilket tyder på att husbilen just nu tar extra stor plats i svenskarnas semestervanor.
Europa växlar upp – uthyrning och delningstjänster ökar